Vydáno 21. 5. 2008, autor redakce
Dokud nebyla díky průmyslové revoluci zavedena sériová výroba, byla hodinařina otázkou ruční práce. Té se, kromě rodinných podniků a firem s letitou tradicí, věnovala i řada soukromých hodinářů. Hodinařina byla řemeslem, které nespočívalo pouze v opravování hodinek sériové výroby (a výměně baterií) jako je tomu v posledních desetiletích, ale také v konstrukci vlastních modelů, což zahrnovalo nejen pouzdra a ciferníky, ale často i výrobu vlastních či převzatých kalibrů. Produkce, a tím pádem i dostupnost takových hodinek, byla samozřejmě výrazně nižší než dnešní sériová výroba - a tím pádem hodinky neměl každý.
V posledních letech se, spolu s růstem trhu luxusního zboží, opět začíná mluvit o segmentu tzv. "nezávislých hodinářů" (independent watchmakers). Jsou to hodináři kteří si v době, kdy většina značek patří do hodinářské, nebo investiční skupiny firem, uchovávají nezávislost. Nezávislí hodináři produkují - ať už sami či ve spolupráci s externími dodavateli - solitéry či malé série hodinek vlastního konceptu. Mezi nejznámějšími jmény tohoto "hodinářského nebe" můžeme zmínit taková jako Philippe Dufour, Antoine Preziuso, Peter Speake-Marin, Marco Lang, François-Paul Journe, Vianney Halter, Paul Gerber, McGonigle, nebo Kari Voutilainen. Celkově se jedná o několik málo desítek jmen, z nichž většina je sdružena pod AHCI (Académie Horlogère Des Créateurs Indépendants).
Dnes se podíváme na posledně zmíněného - Kari Voutilainena.
Kari Voutilainen se narodil ve Finsku v roce 1962. Říká "O hodinařinu jsem se zajímal už jako malý kluk. Jeden náš rodinný přítel měl obchod s hodinkami a byl jsem u něj docela často, protože jsem měl - asi kvůli své divokosti - každou chvíli rozbité hodinky. Později se pro mě studium hodinařiny stalo přirozenou volbou". Své počáteční vzdělání zakončil na renomované hodinářské škole Tapiola ve Finsku.
Do Švýcarska přišel poprvé v roce 1989 kvůli Mezinárodní hodinářské škole. Zde vystudoval zaměření na restaurování vysoce komplikovaných klenotů hodinářské minulosti. Brzy si ho všiml Michel Parmigiani a dal mu příležitost pracovat po dalších deset let v samém jádru své firmy, zabývající se především restaurováním historicky cenných hodinek s větším množstvím komplikací. O této době později mluví jako o "nejcennějším školení své kariéry". Jeden z jeho spolupracovníků byl Charles Meylan, toho času sedmdesátiletý hodinář, od kterého se Kari učil "know how starých mistrů".
Právě v ateliéru této firmy byl mezi lety 1990 a 1999 Kari Voutilainen kromě restaurování zodpovědný také za oddělení konstrukce unikátních solitérů. Ve svém volném čase se věnoval opět konstrukci výjimečných hodinek. Vytvořil kapesní hodinky s indikátorem rezervy natažení a vlastním modelem tourbilonu. Po deseti letech "praxe" byl povolán k praxi učitelské, na švýcarské hodinářské škole Wostep. Zde vedl po tři roky oddělení vysoce komplikovaných hodinek.
Konečně v roce 2002 zakládá svou vlastní živnost jako nezávislý umělecký hodinář ve vesnici Môtiers ve Švýcarsku. Z počátku se zaměřením na restaurování sběratelských kousků. Jeho skutečný cíl byl však vyšší - přijít s produkcí vlastních modelů. Tohoto cíle dosáhl v roce 2005, kdy v Baselu, již jako člen AHCI, představil svůj první model hodinek - Decimal Repeater. Tyto nenápadné "bicí hodinky" s indikátorem rezervy natažení byly revolucí svého druhu.
Klasické odbíjecí mechanismy byly celá staletí založeny na "čtvrtinovém" systému (Quarter Repeater) - po odbití hodin, následovalo odbití "čtvrthodin" a pak teprve minut. V praxi to vypadalo tak, že čas např. 7:38 byl odbit v následujícím formátu: 7x hodiny (sedm nižších tónů), po té 2x čtvrthodiny (dva kombinované údery - nižší + vyšší) a konečně 8x minuty (osm vyšších tónů). Tento formát byl však poměrně složitý na počítání, obzvláště dnes, kdy nás digitální zobrazení času naučilo přemýšlet u minut v "desítkové" soustavě.
Kari Voutilainen proto navrhl mechanismus, který odbíjí čas "čitelněji". Po odbití hodin následuje odbití desítek minut a pak teprve minut. Proto Decimal Repeater. V praxi to vypadá tak, že čas 7:38 je odbit v následující podobě: 7x hodiny (sedm nižších tónů), pak 3x desítky minut (tři kombinované údery - nižší + vyšší) a konečně 8x minuty (osm vyšších tónů). Rozdíl můžete slyšet zde, video zde.
Decimal Repeater byl však pouze první z Kariho pozoruhodných výtvorů. Od té doby, za pouhé tři roky, představil postupně modely Masterpiece 7,8,9, Observatoire, Masterpiece Chronograph a konečně - na Baselu 2008 - model Caliber 27.
A co činí produkci Kariho kalibrů tak výjimečnou? Mimo jiné to, že si jako základy pro své budoucí kalibry nevybírá běžně sériově vyráběné kaliby, ale převážně historické strojky, které byly v druhé polovině dvacátého století navrženy a vyrobeny pro takzvané "soutěže chronometr certifikací". Těchto strojků, které dodnes patří mezi nejpřesnější mechanické strojky, bylo vyrobeno velmi malé množství. Kari se ovšem nespokojil pouze s použitím historických strojků. Použité strojky konstrukčně vylepšuje. Upravit a vylepšit běžnou sériovou produkci je "snadné". Vylepšit téměř dokonalý strojek vyžaduje skutečného hodinářského génia. Jeho zřejmě nejpodstatnějším počinem v tomto směru byla implementace tzv. CarbontimeTM patentu - revoluční konstrukce setrvačky - do svého modelu Masterpiece Chronograph.
O něm, jeho posledním modelu i Kariho "všedním životě" jsme měli možnost na tomto veletrhu pohovořit a pro čtenáře Chronomagu s ním připravit interview - na které se, spolu s představením ostatních zajímavostí z jeho produkce, můžete těšit v chystané druhé části představení Kariho Voutilainena - nezávislého umělce vysoké hodinařiny.
Další modely pouze obrazem:
Kari Voutilainen Masterpiece 7:
Kari Voutilainen Masterpiece 8:
Kari Voutilainen Masterpiece 9:
Kari Voutilainen Masterpiece Chronograph:
Autoři:
Martin Weichert (alias “weiview”) a
Martin Šafránek (alias “safi”)
opět pěkné čtení x moc se mi líbí ty ručky
Děkujeme 🙂 obrázky jsou nádherné, ale držet tyto hodinky na ruce je opravdu úžasný zážitek:-)
Skvely clanek a pekne hodinky.
Už se těším na rozhovor. Je možné uvést alespoň orientační ceny jednotlivých modelů?
Tohle je přesně to co mě štve. Nádherný design, ale šílená cena. Takovéto hodinky bych chtěl, ale veškeré ty komplikace mě vůbec nezajímají. Chci jen takto perfektně vypadající hodinky, ale bohužel v ceně do 25 tisíc Kč na něco podobného nenarazím. Život je sviňa
ceny se pohybují ve stovkách tisíc….orientační ceny uvedeme v další části článku.
Pro Martin Pavelka: Zkuste se podívat na článek o Nomosu….hodinky začínají na ceně cca 800EUR.
Pro safi: Tenhle článek jsem už viděl a musím uznat, že mají nádherný design. Jdu už jen na jejich webovky.
Docela by mě ale zajímalo jak vypadají hodinky za desítky milionů 🙂
Pro safi i ostatní: přes e-bay jsem se náhodou dostal k zajímavé značce TOURBY WATCHES z Německa. Z hlediska hodinařiny asi pro vás nic moc, ale designově se mi líbí (www.tourbywatches.com)
TOURBYho znám a není to špatné. Jedná se o menší atelier v Německu, specializovaný na společenské a letecké hodinky založené na Unitasu. Z velké části se zabývají právě customizací Unitasu, mají v nabídce lehce „tuněné“ modely (tohoto calibru) ale i modely za 1000euro a více. Nabízejí také všechny potřebné komponenty na stavbu cca 5ti základních modelů založených na tomto calibru.
Safi a weiview, moc děkuju za zajímavé články.
I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.
xenical capsule – alabama medicaid xenical orlistat docking
Great artical, had no problems printing this page either.
I value the blog post.Really looking forward to read more. Cool.
ivermectin treatment for covid nih ivermectin
I relish, cause I found just what I was looking for. You’ve ended my four day long hunt!God Bless you man. Have a nice day. ByeAlso visit my blog post … เรียนต่อต่างประเทศ
A round of applause for your article.Thanks Again. Want more.
Thanks for the blog.Much thanks again. Awesome.
Thank you ever so for you post.Really thank you! Keep writing.
Looking around While I was surfing today I noticed a great article concerning
Hello my family member! I want to say that this article is amazing,great written and include almost all vital infos.I would like to peer extra posts like this .
Good post. I am going through many of these issues as well..
Great, thanks for sharing this post.Really looking forward to read more. Cool.
hi bu hi deneme icerik laa. Bence bu kadar dene yeterli ulaaaaaaaaaaaaaaaa
Recommended and endorsed by multiple celebrities
Looking forward to reading more. Great blog post.Really looking forward to read more. Really Great.
Im thankful for the blog. Really Great.
A big thank you for your blog article. Really Cool.
cymbalta withdrawal help duloxetine and addison’s disease
Utterly composed subject matter, Really enjoyed reading through.
I appreciate you sharing this blog post.Really thank you! Much obliged.
Why viewers still make use of to read news papers when in thistechnological globe everything is existing on net?My blog post … brain fog
Hi! Do you know if they make any plugins to help with Search EngineOptimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywordsbut I’m not seeing very good gains. If youknow of any please share. Many thanks!
Hi my friend! I want to say that this article is amazing, great written and come with approximately all vital infos. I would like to look extra posts like this.
I cannot thank you enough for the post.Much thanks again. Will read on…