Vydáno 20. 10. 2008, autor redakce
Timefactors Speedbird III - PRS-22
Před několika dny anglický prodejce Timefactors představil čtvrtou edici kultovního leteckého modelu Speedbird III.

První edice Speedbird PRS-I byla představena před plnými sedmi lety v roce 2001. Majitel Timefactors, Eddie, zatoužil po kultovních leteckých hodinkách IWC Mk XI a probíral plánovanou koupi s jinými majiteli tohoto modelu. Zaujalo jej, že většina majitelů hodinek IWC se bála nosit tyto drahé hodinky často, aby si je nepoškodila. To vnuklo Eddimu nápad - navrhnout a vyrobit levné, ale kvalitní hodinky, které budou vzhledově velmi podobné IWC. Tak vznikl první model PRS-1 Speedbird v limitované edici 300 kusů. Hodinky byly pod Eddieho značkou SpeedBird vyrobeny firmou Zeno. První kus s pořadovým číslem 136 byl prodán 7 prosince 2001.
O rok později byl představen Speedbird II PRS-7 ve verzi s datem a dvěma variantami ciferníku – v černé barvě a v barvě slonoviny.
V roce 2003 Timefactors představil limitovanou edici "Goldbird". Edice obsahovala tři varianty ciferníku. Celkem bylo vyrobeno 38 kusů.
Příprava a výroba nového modelu Speedbird III trvala tři roky. Výsledkem jsou hodinky technickými parametry srovnatelné s modlou leteckých hodinek – IWC.
Pouzdro o průměru 39 mm je vyrobeno z ušlechtilé oceli 316L s broušenou povrchovou úpravou. Podle obrázků není na hodinkách jediná zrcadlově leštěná plocha a to je jedině dobře. Šířka hodinek s korunkou je 42,6mm, výška 11,9mm. Hodinky nejsou tedy nijak velké, což je v dnešní době předimenzovaných hodinek další plus.

Pod klenutým safírovým sklíčkem s vnitřní antireflexní vrstvou nalezneme černý ciferník klasického leteckého designu s černým podkladem, bílými indexy, „trojúhledníčkem“ na dvanáctce a ručičkami inspirovanými britskými vojenskými hodinkami. Indexy a ručičky jsou pokryty svítící vrstvou Super Luminova C3. Na hodinkách potěší datum na pozici „6“. Skalní příznivci leteckých hodinek nebudou datem nadšeni, ale dle mých zkušeností potřebuje člověk častěji vědět kolikátého je, než vědět, kolik je hodin.

Zadní šroubovací víčko hodinek s nápisy uspořádanými ve vojenském stylu (tabulce) informuje o použitém kalibru - ETA 2824-2. Prvních 50 objednaných kusů bude vybaveno kalibrem s chronometr certifikací, ostatní objednané modely budou vybaveny kalibrem bez chronometr certifikace.

Na zadním víčku je uvedena informace o odolnosti hodinek proti magnetickému poli až do výše 80,000 A/m. Vystavení běžných hodinek magnetickému poli má za následek zmagnetizování součástek strojku a následné zpožďování/zrychlování hodinek v řádech minut za den. Odolnosti proti magnetickému poli je dosaženo jednak uložením kalibru ve vnitřním pouzdru z měkké oceli a dále vnitřním krytem kalibru také z měkké oceli. Hodinky jsou odolné tlaku 10 ATM i podtlaku 0,4 ATM.

Hodinky jsou osazeny do detailu dotaženým ocelovým tahem, za který by se nemusel stydět ani Breitling. Jednotlivé články jsou sestaveny z pěti segmentů, přičemž segmenty 2 a 4 mají zkosené hrany. Všechny články tahu mají broušenou povrchovou úpravou. Dvanáct článků, které je možné z tahu odebrat a tak jej zkrátit není spojeno osičkami s nastrkávací západkou, ale jsou opatřeny dutými osičkami se šroubky. Samotná spona tahu je tlačítková.

S ohledem na výše popsané technické parametry a kvalitu zpracování se cena 325 GBP jeví jako velmi nízká.
Další dva kousky jsou již zaměřeny na něžnou část populace. I když pro první kousek by si mnoho gentlemanů nechalo koleno vrtat.
Royal Blue Tourbillon
Ve značce Ulysse Nardin se skloubí tři základní prvky Haute Horlogerie: výtečná technika, snadno identifikovatelný design a velké množství inovací.

Royal Blue Tourbillon patří designem, technikou i inovacemi k absolutní špičce. Je snadné o tomto modelu prohlásit, že se jedná o diamantové hodinky pro snoby. To je snad možné prohlásit o střední třídě hodinek typu Omega nebo Breitling, jejichž zlaté, diamanty osázené verze bývají často synonymem nevkusu. Výjimečné materiály jako zlato a drahé kameny si žádají stejně výjimečný a jedinečný strojek hodinek a ne pouze modifikovaný a pěkně ozdobený strojek z běžné produkce ETA.
Royal Blue Tourbillon je vybaven in-house kalibrem UN-79. Zajímavostí tohoto kalibru je kromě tourbillonu materiál, ze kterého jsou vyrobeny můstky. Většinou jsou můstky vyrobeny z mosazi, případně z německého stříbra (slitina), nebo jiného kovu. Royal Blue Tourbillon je osazen můstky vyrobenými z modře zbarveného krystalu safíru. Syntetický safír je dnes běžně používán na sklíčka hodinek. Je takřka nepoškrabatelný, ale křehký při nárazu. Je otázkou, co se stane s můstky z tohoto materiálu, pokud hodinky utrží náraz. Díky safírovým průhledným můstkům máte z ciferníku hodinek pocit lehkosti a i samotný tourbillon se jakoby vznáší.


Další charakteristiky kalibru jsou tyto:
- Tourbillon s centrálním safírovým
- 36 kamenů
- Rezerva nátahu 100 hodin


Platinové pouzdro o průměru 43 mm je obloženo 128 diamanty a 57 safíry s bagetovým výbrusem. Drahými kameny je obložena i korunka. Modré safíry jsou použity rovněž jako indexy na vnitřní straně lunety.

Hodinky budou vyrobeny v limitované edici 30 kusů. Jejich odbyt bude bezproblémový (i přes vrcholící finanční krizi).

Golden Dream
Zatímco o předchozím modelu lze psát samé superlativy, z modelu Golden Dream jsme trošku rozpačití. Golden Dream vás zcela jistě překvapí zlatým pouzdrem, jehož tvar i povrchová úprava ze všeho nejvíce připomíná ptačí hnízdo. Pouzdro je oválného tvaru s menším kruhovým ciferníkem. Nad matný povrch pouzdra plasticky vystupují lesklé linie, které povrch pouzdra rozdělují na množství malých dílků, z nichž některé jsou dle verze osazené diamanty. Osazení diamanty se provádí ručně a trvá 4 dny. Ačkoliv nás tvar pouzdra neoslovil, použitá plastická povrchová úprava je mimořádně podařená. Na fotografiích proto detaily hodinek vypadají výrazně lépe než fotografie celých hodinek.

Korunka rustikálního tvaru je ozdobená perlami. Podklad ciferníku je z perleti, jednotlivé indexy jsou z diamantů osazených ve zlaté základně.


Technická data:
- Rozměry pouzdra 35.60 x 37.20 mm
- Výška pouzdra 10,7mm
- Automatický kalibr UN 810 s rotorem ozdobeným 32 diamanty
Hodinky budu k dostání v limitované edici 288 ks se zlatým pouzdrem bez diamantů a 288 kusů se zlatým pouzdrem a diamanty.
U dalších noviek se těšíme na shledání.
Autor:
Martin Šafránek (alias “safi”)
Jen stručně polemizuji s kolegou GTI:
– jsou i tací, kteří touží po individualitě a nemohou za ni dát 100 kKč a více – pokud tedy nezvolí origo český Prim Manufact, ten pořídí i do té stovky. Těm splní Time Factors jejich přání v ceně, která je přijatelná i pro „nižší střední třídu“ uživatelů hodinek. Nazvat je „švorcáky s velkou touhou“ je dost blbé, je potřeba si uvědomit, že ty lidi možná potká GTI až půjde po schodech dolů. Jinak odkazuji na nalezení páru průzkumů (renomovaných) na webech, které konstatují, že úchylů, jako jsme my členové Chronomagu, je v sumě kupců hodinek méně jak cca 0,7% a za hodinky utratíme 2% ročního obratu v hodinkách!!! 99% uživatelů si pořizuje časostroje proto, aby věděli, kolik je hodin…
Jako hrdý mejitel Hamiltonů za deset souhlasím s GTI. A až budu moct, koupím si třeba Omegy, pak až budu moc, tak třeba IWC a až budu moct IWC nosit denně na ruce a ošoupat je, tak to klidně udělám. A do té doby mám z těch Hamiltonů stejně dobrý pocit jako z IWC a ten také zůstane, protože byly první.
moc pěkný článek, díky. V diskuzi tady souhlasím s Kejklikem:-)
I agree with your point of view, your article has given me a lot of help and benefited me a lot. Thanks. Hope you continue to write such excellent articles.
I have read your article carefully and I agree with you very much. This has provided a great help for my thesis writing, and I will seriously improve it. However, I don’t know much about a certain place. Can you help me?
I have read your article carefully and I agree with you very much. This has provided a great help for my thesis writing, and I will seriously improve it. However, I don’t know much about a certain place. Can you help me?
My souse andd I stumbled over here by a differdnt page and thougut I should check things out.
I like what I seee so now i amm following you. Lookk forward to findiong
outt about your web page yet again.
I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.
It iis perfect tije too makme sme plns for thhe future and it’s ime to bbe happy.
I’ve read this post and iff I could I desire tto suggest you sme
ingeresting things or suggestions. Mayb you can wite next articles refwrring to tis article.
I wnt tto rad more things about it!