Vydáno 15. 5. 2008, autor redakce
A nejen to. V létě se lidská kůže zpravidla více potí a v závislosti na agresivitě potu může dojít k nežádoucím reakcím potu s materiálem řemínku nebo tahu. Výsledkem tak může být v lepším případě obarvená manžeta košile (z koženého pásku i ocelového tahu), v horším případě kožní problémy.
Mnoho zdrojů uvádí gumu jako ideální materiál na pásky pro letní období. Co vlastně guma je, jak se zpracovává a jak poznat kvalitní gumový pásek, to je obsahem našeho dnešního článku. V závěru se zmíníme i o možných alergických reakcích.

Trocha teorie úvodem
V dnešní době je nabídka různých gumových, pryžových, kaučukových a silikonových pásků velmi bohatá, zejména na zahraničních serverech a na Ebay. Ovšem pozor – ne všichni obchodníci používají výše uvedené pojmy správně (jak v českém, tak i v anglickém jazyce). Navíc ani v mnoha anglicko–českých slovnících nejsou tyto pojmy přeloženy správně a snadno dojde ke zmatení a oklamání zákazníka. Na začátku si proto ujasníme význam výše uvedených pojmů, jak je budeme dále používat. Při samotné definici jsme vycházeli zejména z informací v Ottově encyklopedii, Wikipedii a encyklopedii CoJeTo.
Guma je nesprávné označení kaučuku (sice zažité, ale nesprávné). Původně byl pojem guma používán jako označení pro lepidlo (arabskou gumu). Rozšíření slova guma ve významu kaučuk se do českého jazyka dostalo z němčiny a jeden čas bylo českou jazykovou normou jako nesprávné označení dokonce zakázáno. Slovo guma však prokázalo svoji životnost a v současné době ho jazykové encyklopedie uvádějí ve významu kaučuk.
Latex (přírodní) je mléko z kaučukovníku (latinsky Hevea Brasiliensis) pěstovaného v tropickém pásmu. Ottova encyklopedie jej označuje jako "kaučukové mléko". Encyklopedie CoJeTo jej popisuje jako "mléčnou, na vzduchu tuhnoucí šťávu". Latex obsahuje asi 35 procent kaučuku. Kromě kaučuku obshuje latex proteiny, alkaloidy, cukry, oleje a další látky. Jinými slovy, přírodní latex je výchozí přírodní surovina pro výrobu přírodního kaučuku. Latex se vyrábí také průmyslově.
Přírodní kaučuk (přírodní guma). Přírodní kaučuk se získává z latexu z kaučukovníku. Přírodní kaučuk se může dále různými průmyslovými postupy upravovat tak, aby se dosáhlo požadovaných vlastností materiálu.
Syntetický kaučuk, je dle encyklopedie CoJeTo "skupinové označení pro synteticky vyrobené látky, které jsou stavbou podobné přírodnímu kaučuku, nebo mají obdobné ... vlastnosti. Používají se buď ve směsi s přírodním kaučukem, nebo samostatně". Příkladem syntetického kaučuku je silikonový kaučuk a nitrilový kaučuk.
Pryž je upravená (vulkanizovaná) směs kaučuku. Vyrábí se různých tvrdostech. Používá se jako materiál na výrobu pneumatik.
Kaučuk jako luxusní materiál
Doba, kdy byl kaučuk považován z pohledu hodinařiny za levnější náhradu ocelového tahu je už dávno pryč. V roce 1980 firma Hublot povýšila kaučuk na luxusní materiál (více zde). Od té doby následovalo Hublot mnoho dalších luxusních značek (Ulysse Nardin, Chopard). Někteří výrobci, jako například Jaquet Droz, používají kaučuk i na ciferník a výrobce hodinek Oris použil vulkanizovaný kaučuk na lunetu modelu Oris TT1 Worldtimer. Velkou roli při vnímání kaučuku jako luxusního materiálu mají samotné jeho vlastnosti.


Výhody kaučuku
Materiál použitý pro pásek nebo tah musí splňovat následující požadavky:
- antialergičnost,
- odolnost proti korozi,
- odolnost proti vodě,
- mechanická odolnost (proti tahu a ohybu),
- poddajnost.
Někteří výrobci uvádí jako materiál pásku „nejkvalitnější přírodní gumu (kaučuk)“. Zdá se, že tato tvrzení jsou ve většině případů nepravdivá. Dle vyjádření výrobce pásku MEYHOFER není možné z přírodního kaučuku vyrobit kvalitní pásek požadovaných vlastností. Přírodní guma nemá dostatečnou mechanickou odolnost a mnoho lidí je alergických na látky obsažené v přírodním kaučuku a latexu ( více o alergii dále). Nejkvalitnější gumové pásky se vyrábí z uměle připraveného nitrilového kaučuku, který splňuje všechny výše uvedené požadavky na materiál vhodný pro pásek k hodinkám. Případného zájemce o detaily materiálu a produkčního procesu odkazujeme na Wikipedii. Test tohoto pásku naleznete níže.
Doplněno po uzávěrce: Švýcarský výrobce hodinek Hublot potvrdil, že vyrábí kaučukové pásky z přírodního kaučuku. Vývoj pásku trval tři roky. Prodejní cena náhradního pásku se pohybuje v řádů tisíců CZK. Ovšem ne všichni výrobci luxusních hodinek používají přírodní kaučuk. Například Ulysse Nardin používá u modelu Maxi Marine Diver pásek z kombinace syntetického kaučuku a titanu. Kaučukové díly mají střed vyroben z extra tvrdého termoplastického jádra obaleného vrstvou elastomeru.

Všudypřítomná alergie a kožní problémy
V dnešní době jsou alergie na různé látky velmi časté a zasahují i do tak banálních oblastí života, jako je nošení hodinek. Dle zkušeností majitelů hodinek mohou jejich nošením vyvstat různé případy alergií a jiných kožních problémů. Příčiny mohou být následující:
- ocelová pouzdra a tahy (zejména díky niklu, obsaženém v oceli 316 L),
- chemické látky použité při výrobním procesu kožených řemínků a materiál podšívky na vnitřní straně pásku,
- kaučuk.
Kožní problémy způsobené nerezovou ocelí jsou všeobecně známé. Méně se již píše o alergii na přírodní latex nebo kaučuk. Odhaduje se, že 1% populace je alergické na latex nebo kaučuk, který provází člověka od narození do smrti. Alergie je způsobena zejména proteiny, obsaženými v kaučuku. K této alergii jsou náchylní zejména lidé, kteří často přicházejí do styku s gumovými předměty (zaměstnanci kaučukového průmyslu, lékaři apod.), alergie sílí v průběhu věku. Alergie na kaučukové výrobky může být doprovázena přecitlivělostí na následující ovoce: avokádo, banány, kaštany, kiwi, papaju, brambory, broskve, grepy, fíky, pomeranče, rajčata, melouny, burské ořechy, meruňky, nektarinky a pohanku. Ve vzácných případech může tato alergie vyústit v přímé ohrožení života. Zájemce o tuto problematiku odkazujeme na následující článek.
Kožní problémy způsobené materiálem pásku se zpravidla projeví podrážděním kůže (změna barvy, svědění, zápach). Různí výrobci používají různé uměle připravené „kaučukové“ materiály na výrobu pásků. Některé z nich mohou být svým složením podobné přírodnímu kaučuku, případně obsahovat jiné látky, na které může být nositel alergický. Rizikové mohou být zejména levné gumové pásky vyrobené v Asii. Při rozhovoru se zástupcem hodinářské značky Hublot se hovořilo o možné toxicitě gumových pásků, které jsou osazovány na repliky (faky, napodobeniny) známých švýcarských značek, vyráběné právě v Asii. Případy výskytu toxických a dalších zdraví nebezpečných látek v plastových hračkách, vyrobených v Číně, toto riziko bohužel potvrzují.
Rady pro výběr gumového pásku
- při výběru kaučukového pásku se nebojte prodejce zeptat na materiál pásku a zamyslete se, zda jste v minulosti neměli s podobným materiálem kožní problémy,
- pokud se při nošení pásku vyskytnou jakékoliv kožní problémy, je nutné pásek ihned vyměnit za jiný typ,
- kaučukové pásky k hodinkám nahrazujte pokud možno opět originálními pásky výrobce, případně kaučukovými pásky jiných renomovaných výrobců. Zabráníte tak nepříjemnému překvapení v podobě kožních problémů,
- gumový pásek musí na ruce velmi příjemně sedět a být příjemný na „omak“,
- decentní vanilkové aroma pásku pomůže překrýt případný zápach způsobený potem,
- při koupi pásku ze zahraničních internetových obchodů věnujte pozornost výši poštovních poplatků. V některých případech může být poštovné vyšší než samotná cena pásku.
Zkušenosti
Pod vlivem dojmů z veletrhu BaselWorld 2008 jsem zatoužil po kvalitním kaučukovém pásku vonícím po vanilce. Pásek měl být tmavé barvy s bezpečnostní sponou. Sehnat kaučukový pásek, který by na sobě neměl vyraženo logo jedné ze známých švýcarských firem a cenu pod 2000CZK se ukázalo poměrně velkým problémem. Po několika hodinách hledání jsem objevil tři internetové obchody v USA, které nabízely mnou požadovaný pásek v cenách kolem 40 USD. Nepříjemným zjištěním bylo, že poštovné by stálo stejně nebo více, než samotný pásek. Třetí obchod pro jistotu do tak divokých končin, jakými ČR bezesporu je, zboží neposílal. Nakonec jsem objevil internetový obchod www.watch-bands-straps-bracelets.com, ze kterého jsem nakonec pásek od německého výrobce MEYHOFER objednal za cenu 23EUR (bez dopravy).
Pásek dorazil během dvou pracovních dnů. Po nedočkavém roztrhání obálky mě ovanula lehká vanilková vůně. Pásek zaujme jednak svoji výškou bezmála 4 mm i elegantním konstrukčním řešením. Je z vnější strany hladký, z vnitřní strany strukturovaný "diamantovým vzorem". Nic ale nebrání odpojit od pásku bezpečnostní sponu, pásek pootočit a mít diamantový vzor na vnější straně.

Před prvním nasazením je nutné pásek zkrátit na obvod vašeho zápěstí. Zkrácení se provede jednoduše - příslušná část pásku se jednoduše odřeže (ustřihne). Pro tento účel jsou obě části pásky vybaveny čtyřmi otvory, do nichž se zasune osička, která se následně napojí na sponu. Při zkracování pásku je potřeba být opatrný, aby nedošlo v lepším případě k vašemu poranění, v horším případě k přílišnému zkrácení pásku a následné nové objednávce. Detailní nastavení délky pásku je možné upravit na sponě ve třech polohách. Samotná spona je vyrobena z leštěné nerezové oceli. Pro otevření spony je nutné odklopit "pojistku" a stisknout dvě tlačítka po stranách pro otevření spony.

Pásek se na ruce nosí velmi pohodně. Oproti oceli při nandání na ruku nestudí, naopak po chvíli lehce hřeje. Kůže se pod kaučukovým páskem potí o trošku víc než pod ocelí. Během měsíčního nošení jsem zatím nezaznamenal žádné konstrukční vady, pásek nepouští barvu, vaniková vůně lehce vyčichla, ale stále je jí cítit.

Na závěr - sběr a výroba přírodního kaučuku
Jak již bylo uvedeno výše, přírodní kaučuk pochází z kaučukovníku (Hevea Brasiliensis), kterému se daří nejlépe v horkém a vlhkém rovníkovém podnebí. Většina celkové produkce přírodního kaučuku pochází z jihovýchodní Asie (Malajsie a Indonésie). Kaučukovníky produkují kaučuk zpravidla od 6-tého roku a poskytují kaučuk 20-30 let. Sběr kaučuku se provádí brzy ráno kolem páté hodiny a obvykle končí kolem deváté hodiny ranní, dokud je "chladno". Samotný sběr se provede šikmým řezem v kůře přes polovinu obvodu stromu. Při naříznutí kůry se nesmí zajet nožem příliš hluboko, aby nedošlo k poškození stromu. Po naříznutí latex vytéká dvě-tři hodiny. Další zářezy se vždy provedou pod prvním zářezem. Po vyčerpání "kapacity" se nařízlá kůra vyřízne, strom se časem zahojí a celý proces se může opakovat. K sesbíranému latexu se přidá kyselinu mravenčí a voda za účelem sražení latexu. V další fázi zpracování se od latexu oddělí voda, latex se usuší a připraví k přepravě.
Co říci závěrem? Kaučukové pásky z kvalitního materiálu jsou jedním ze současných hodinářských trendů i v luxusním segmentu hodinek. A není to bezúčelně. Kvalitní kaučuk má řadu výhod, které umocňují pocit z nošení vašich hodinek.
Při psaní článku byly použité následující zdroje informací:
- Ottova Encyklopedie, umístěná na encyklopedie.seznam.cz
- Encyklopedie CoJeTo, umístěná na encyklopedie.seznam.cz
- Wikipedia
- Probud´te se!
Autor:
Martin Šafránek (alias “safi”)
Kam patří „pryž“ ?
Ještě bych do stejné skupiny (použitím, ne chemickým složením) dal řemínky ze silikonu.
Zdravím, definici pryže jsem doplnil. Silikon je uveden jako jeden z možných typů syntetického kaučuku.
Moc pekny clanek a presne potvrzuje moje zkusenosti s nosenim gumy, pardon kaucuku 🙂 Na svych hodinkach (Breitling) ho stridam s tahem, a v tomhle tropickem pocasi je to bomba. Zadny upoceny tah, ale prijemne dychajici kaucukovy reminek. Ac jsem nemel moznost porovnat s jinymi, rekl bych, ze ten originalni je na velmi dobre urovni – diky drazkam ze spodni strany nijak neklouze a dobre odvadi pot, spona je dost velka a tak se zapinanim nejsou problemy. A navic oproti oceli stoji asi desetinu, takze breitlingari, leto je tu, vzhuru pro kaucuk! 😀
Přesně tak. Na mnou recenzovaném tahu je vnitřní strana strukturována do „diamantové mřížky“ a kůže se nádherně větrá:-)
Pěkný článek safi, díky.
K Marathonům mám tento řemen: http://www.countycomm.com/sarstrapRUBBERlarge.jpg „Natural rubber straps“. I když je docela tenký, nosí se příjemně. (Mám k nim ještě Zulu strap, ale ta „přírodní guma“ je příjemnější.) Zvlášť stojí asi $50. Ještě pár fotek:
http://i37.photobucket.com/albums/e98/kajmz/MNRS/DSCN9339.jpg
http://i37.photobucket.com/albums/e98/kajmz/MNRS/DSCN9322.jpg
Tento silikonový taky nevypadá špatně:
http://www.countycomm.com/silicone.htm
Dik za hezky clane, Safi. Akorat jsem z toho nejakej dopletenej, kterej kaucuk je teda vhodnejsi, ten prirodni nebo syntetickej? A jak se pozna kvalita, podle ceny, nebo mista vyroby?
Jak nám řekl výrobce MEYHOFER, pásky z přírodní gumy se v podstatě nevyrábí – riziko alergie + přírodní guma nemá požadované vlastnosti. Jak poznat kvalitu – částečně podle ceny. Nevím jestli se dá poznat kvalita podle místa výroby. MEYHOFER kupuje materiál od italských výrobců a většina dražších pásků je označena jako „vyrobena z itelského kaučuku“. Na druhou stranu ne všechna guma vyrobená v itálii bude kvalitní. V článku spíše poukazujeme na možné nebezpečí toxicity pásků vyrobených zejména v Asii. To ale neznamená, že by v Asii nevyráběli i kvalitní pásky.
„Jak nám řekl výrobce MEYHOFER, pásky z přírodní gumy se v podstatě nevyrábí.“
Takže i můj „Natural rubber strap“ není z přírodní gumy? 🙂
Nevím, jestli to jde nějak poznat …
Ono to je problém zjistit. Prodejci většinou sami neví, musíš se zeptat přímo výrobce. V článku zmíněný internetový obchod byl natolik vstřícný, že mi tuhle informaci zjistit. To je ostatně důvod, proč jsem ho tam uvedl.
Díky, zkusím jim pak napsat. 😉
doplnil jsem článek o dnešní nové poznatky – viz „Doplněno po uzávěrce“
Ještě k těm cizím názvům, jak bys přeložil „Rubber strap“, podle slovníku to může být téměř cokoliv 🙁
Možná by nebylo špatné doplnit malým slovníčkem pod článkem – ideální anglicky, německy, francouzsky, ale to bych už asi chtěl moc 🙂
No právě..“rubber strap“ může být cokoliv. Od pásku k Hublotům z přírodní gumy až po pásek nevalné kvality vyrobený z kdoví čeho
Dobrý den, rád bych věděl jak se dá prodloužit životnost kaučukového pásku proti popraskání stárnutí atd. Hodně sportuji a hodinky nesundavám z ruky, myslím že pot tomu nedělá moc dobře. Existuje nějaký přípravek? Který je antialergický? Chci to konkrétně na hodinky Zodiac ZO 8503 ZMX. Děkuji za radu s pozdravem Jiří Hejl.
Dobrý den,
zde doporučuji koupi nového pásku. Například Hublot udává životnost svého kaučukového pásku na tři roky. U některých jiných značek a při intenzivním používání může být životnost pásku výrazně kratší. Kožený pásek by jste měl měnit každých 6 měsíců.
Ještě se zeptám u konkrétních hodinek Zodiac ZO 8503, tuším že pásek je atipicky, vyrábý nějaká firma tento pásek než originální výrobce? Například vámi udávaný Hublot? Moc děkuji.
Dobrý den,
za pásek Hublot by jste zaplatil více než za dvoje Zodiaky. navíc by na Vaše hodinky nepasoval. Kupte si nový pásek přímo od výrobce hodinek v jakékoliv prodejně, kde hodinky Zodiac prodávají.
Tady čtu, že kaučuk taky není asi na „celý“ život? Já myslel, že kaučuk řemínek je právě ten, který hodně vydrží?
Vydrží chlor z bazénů, slanou mořskou vodu a lidský pot?
Při ceně, kolik kaučukový řemínek stojí, bych očekával dlouhou životnost…?
Ale slabina je, že se nedováží bežně a nejsou k dostání..jako obyčejný „gumy“…v KOSCOMu atd..
Ahojte, mam otazku ktora ma uz dlho trapy: ako je to s vyskytom skodliveho bpa? Kaucukove by ho nemuseli obsahovat, ale tie lacnejsie by mohli ci?
Ked zvazim ze hodinky nosin dlhodobo tak by to mohlo mat velky vplyv.dakujem
Dobrý den, to se skutečně nedá na celém světě sehnat kvalitní kaučukový řemínek na hodinky o šířce 26mm (?!)
Post writing is also a fun, if you be familiar with then you can write otherwise it is difficult to write.
Im grateful for the blog.Really looking forward to read more. Really Great.
Really enjoyed this article.Really looking forward to read more. Much obliged.
I need to to thank you for this excellent read!!I definitely enjoyed every bit of it. I have you book marked to look at new stuff youpost…
This is a great tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very accurate info… Thanks for sharing this one. A must read article.
I wanted to thank you for this good read!! I certainly loved every little bit of it. I’ve got you book marked to check out new things you postÖ
Thanks-a-mundo for the post. Really Great.
I cannot thank you enough for the blog article.Much thanks again. Keep writing.
provigil provigil generic – provigil for sale
great issues altogether, you simply received a emblem new reader.What would you recommend in regards to your publish that you just made a few days in the past?Any certain?
I’ll right away take hold of your rss as I can not find youre-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.Do you have any? Please permit me recognize in order that I could subscribe.Thanks.
A round of applause for your article. Will read on…
20 off DISCOUNT ON COUPLES THERAPY AND INDIVIDUAL THERAPY UNTIL APRIL 30TH 2023 SUPPORTING YOU WITH YOUR COUNSELLING AND LIFE COACHING NEEDS
ivermectin pediatric dosing does ivermectin kill coccidia
I appreciate you sharing this blog post.Much thanks again. Will read on…
Thank you for your blog post.Really thank you! Will read on…
Looking forward to reading more. Great article post.Really thank you! Awesome.
Aw, this was an incredibly nice post. Taking the time and actual effort to make a very good articleÖ but what can I sayÖ I hesitate a lot and don’t seem to get anything done.
This design is wicked! You certainly know how to keep a reader entertained.
Really appreciate you sharing this blog article.Really looking forward to read more. Cool.
Great blog you have got here.. Itís difficult to find excellent writing like yours these days. I really appreciate people like you! Take care!!
I really liked your article post.Much thanks again.