Po dlouhých dvou měsících, kdy hodinky Archimede prostě nebyly - protože výrobce si dal dovolenou, ke mně konečně dorazily Archimede SportTaucher, první potápěčské hodinky této německé značky.
Po dlouhých dvou měsících, kdy hodinky Archimede prostě nebyly - protože výrobce si dal dovolenou, ke mně konečně dorazily Archimede SportTaucher, první potápěčské hodinky této německé značky.
Vydáno 27. 9. 2006, autor Chronomag
Hodinky SportTaucher byly oznámeny na jaře letošního roku a jejich ohlášená cena v přepočtu kolem 15 000 Kč na ně natěšila dost lidí. Přiznávám, že zkušenost s nimi je zatím kusá, protože na potápění jsem je ještě nestihl vzít, mám je na ruce jeden den.
Milé je, že nejde o tradiční přístup k potápěčským hodinkám, tedy "doslovně" opajcovat patřičný model značky Omega nebo Rolex. Archimede šel cestou vlastního designu, což hodinkám spíše prospělo. Nejsou zaměnitelné s řadou těch ostatních potápěčských kousků, kde výrobce neprokázal mnoho invence.
Na první pohled působí SportTauchery více pracovně, více robustně, než třeba takové SeaMastery. Na svědomí to má hlavně otočná luneta, která je jemně vroubkovaná a není tak skosená, jako u Seamasterů nebo Explorerů. Jemné vroubkování se ale otáčelo prsty (bez rukavice) pohodlněji, než běžné hrubší vroubkování jiných lunet.
Zvláštností je také plastické provedení ciferníku, kde každá část ciferníku je vyrobena ve vlastní vrstvě. Ačkoliv to není na první pohled patrné, ciferník tím přestává být plochý a nezajímavý.
Hodinky jsou vyráběny ve dvou barevných verzích a ve dvou provedeních tahu. Můžete si vybrat verzi s oranžovými ručičkami a oranžovým provedením lunety nebo totéž v bílém provedení, kde menší číslice jsou červené. Na výběr je řemínek ze žraločí kůže nebo kaučukový tah, oba povedené.
Odkazy na jednotlivé verze na Kronium.cz:
Teď už nezbývá, než hodinky vyzkoušet ve vodě. Za cenu 14500 Kč s DPH vypadají slibně a dále už následují oficiální informace:
První skutečné hodinky pro potápěče německé značky Archimede mají všechno, co potápěčské hodinky mají mít. Otočná luneta s luminiscenčním bodem se otáčí pouze proti směru hodinových ručiček a umožňuje odečet času stráveného pod vodou. Výrazné provedení ručiček a ciferníku včetně kvalitního podsvícení Luminova usnadní odečet času i v hloubce nebo ve tmě.
Hodinky mají šroubovací korunku i masivní ocelové dýnko a provedení z ušlechtilé oceli jim zaručuje vodotěsnost do 30 ATM, tedy 300 metrů tlaku vodního sloupce, což znamená, že jsou vhodné pro přístrojové potápění do hloubky 50 metrů.
Ciferník je výrazně profilovaný, krytý plochým safírovým sklíčkem. Pouzdro hodinek je stejně jako dýnko vyrobeno z ušlechtilé oceli, povrchová úprava kartáčováním. Korunka je uložena mimostředně na pozici 4, aby nehrozilo poškrábání potápěčských rukavic o zoubky na korunce.
Hodinky jsou vybaveny spolehlivým švýcarským mechanickým samonátahovým strojkem ETA 2824.
Provedení hodinek: oranžové číslice na lunetě i ciferníku, kvalitní kaučukový tah.
Specifikace:
Na obrázku je dýnko hodinek a uzávěr spony:
Zajímalo by mě, zda hodinoá a minutová ručička svítí, v tomto případě snad oranžově (?), protože na vteřinovce je vidět nános luminiscenční barvy na špičce, ale na ostatních ručičkách není vidět nic. Že svítí některé s indexů a bod na lunetě je houby platné, pokud by nesvítily i ručičky.
Ano, ručičky svítí oranžově, i když podle mne je to méně výrazné, než to zelené svícení … vteřinovka podle mne nesvítí vůbec.
Na vteřinovce vidím jakýsi nános barvy jen na tom trojúhelníčku na špičce, ale podle fota samozřejmě lze těžko odhadnout, zda ta barva je luminiscenční. Ale jinak díky za odpověď.
Hele Chronomag je naživu… Ty oranžové se žraločím řemenem by stály za hřích!
No to je velmi slušný kousek – je možná nějaká ta kustomizace?
Kamile máš recht – ty oranžové se žraločím řemenem, to je fakt ono. Už dlouho chci po primovi udělat něco takového za sportI a nic nebo za majlant a tady je za hubičku hned – díky pane za volnou soutěž !
Mě osobně, a to nejenom u těchto hodinek, vadí ta datumovka nakřivo. Nemám nic proti jiné poloze, než v pravých úhlech, ale okýnko i nápis v něm by měl být rovně. Což sice znamená u strojků přetisknout věnec, ale vypadalo by to líp.
Romane – dva argumenty pro tuto polohu datumky:
1. kdyby byl nápis vodorovně (linie 9-3) byl by miniaturní, aby se geometricky vešel.
2. na hodinky se, mám-li je na ruce dívám většinou z toho úhlu, že datum na 4 (120 stupňů) je vodorovně. Jinak musím vytrčít loket atd atd…Podle mě je 4, nebo 4.30 ideální poloha pro datumku z pohledu uživatele.
Pro cigiho: není, alespoň ne u nás. Můžu ti pořezat nožíkem řemen nebo porýpat dýnko, ale to asi nemyslíš 🙂
Cena odpovídá tomu, že nějaké úpravy nejsou možné.
Dobré, celkem.
Mohl by mi prosím někdo poslat fotečku, jak tyto hodinky vypadají na ruce? Jsou pěkné, ale nedá se z obrázku poznat, zda nejsou příliš mohutné. Díky. pavlar@volny.cz