Vydáno 21. 10. 2006, autor Kamil
Trocha historie na úvod neuškodí, úryvek z webu výrobce: "Vývoj modelu Orlík byl zahájen v 1. polovině 60. let podle požadavků tehdejšího Ministerstva národní obrany. Hodinky kromě spolehlivosti a přesného chodu měly splňovat i následující kritéria: zvýšenou nárazuvzdornost, vodotěsnost minimálně 5 atm, svítící ručky a svítící indexy na číselníku a otočném kroužku, antireflexní povrchovou úpravu. Zakázka o celkovém počtu 600 kusů byla vyrobena a Ministerstvem národní obrany převzata v roce 1965. Každé hodinky byly na dně opatřeny pořadovým číslem a uloženy v krabičce ze dřeva."
Současná produkce má modely dva. Orlíky v limitované edici 55 kusů k oslavám 55. výročí Eltonu, které se díky mimostředné vteřinovce více blíží původnímu zadání. My se zaměříme na relativně levnější model, hodinky v otevřené edici, které jsou však stejně jedním z nejdražších sériově vyráběných kousků v aktuální nabídce Primek.
Hodinky Prim Orlík open edition používají strojek s označením "Prim kalibr 73", což je vlastně ETA 2824-2. Jedná se o mechanický strojek s automatickým nátahem, 25 ložiskových kamenů a udávaná minimální rezerva chodu 36 hodin, která v praxi lehce dosahuje přes 40 hodin. Na adresu výrobce (ELTON Hodinářská, a.s.) se snesla nejedna výtka ohledně označení kalibru. Na firemních stránkách je v popisu strojku šalamounský výraz -odvozen od kalibru ETA- a je přinejmenším zavádějící. Pod pojmem odvozen bych si představoval nějakou podstatnější úpravu či přidanou hodnotu, kterou ovšem dle mého názoru není jen vlastní nápis na rotoru.
Pouzdro je z nerezové oceli o průměru 39 mm - já vím, že na webu výrobce je hodnota 38 mm, ale ať měřím jak měřím, vychází mi o milimetr více. Pouzdro není lesklé ani matové, ale broušené. Tato povrchová úprava mu dodává nevšední vzhled, možná trochu v retro stylu, to ale výborně koresponduje s původním určením hodinek. Otočná nerezová luneta se safírovými ložisky je upravena parciálním kalením, což jí dává vysokou odolnost proti otěru a charakteristickou šedo až černohnědou barvu, která opět velmi ladí se zaměřením hodinek. I díky tomuto odstínu nevypadají hodinky vůbec špatně s hnědým řemenem. Vynikající věcí na lunetě je obousměrné otáčení s dostatečně zřetelnou a i poměrně pevnou aretací. Ovšemže je pro potápění lepší jednosměrná aretace, ale buďme upřímní - kolik majitelů použije Orlíky pro opravdové potápění? Asi nikdo. Přitom původní Orlíky dostávali v šedesátých letech převážně vojenští potápěči. Naopak pro běžnější, obyčejnější použití pro měření a odpočítávání času je možnost obousměrného otáčení mnohem pohodlnější. Někdo používá otočnou lunetu na měření času jízdy, jiný zase na uvaření vajíček či těstovin, možností je jistě nepřeberně a každý si tu svoji najde.
Sklíčko je mírně vypouklé s tlouštkou 1,5 mm a jak se sluší na dražší hodinky safírové, spodní s průhledem je minerální. Korunka stejně jako dno s popisy a specifikacemi hodinek jsou šroubovací. Udávaná vodotěsnost je 5 atm, i když jsou hodinky testovány až na 10 atm. Rozteč nožek je 20 mm. Tady bych pochválil výrobce za praktické řešení a zmínil další výbornou věc na hodinkách. Otvory pro stěžejky jsou provrtány skrz, což výrazně usnadňuje výměnu řemínku. A pokud člověk mění řemínky téměř každý týden jako já, má velmi ulehčenou práci a nemusí se obávat poškrábání pouzdra.
Jistě jste si povšimli poněkud neobvyklých exteiérů na obrázcích. Domnívali jsme se, že pro výjimečné hodinky se hodí výjimečné prostředí a dopravili hodinky mezi výsostně vojenské reálie kamsi mimo naši republiku. Pro většinu z vás určitě nebude problémem určit místo pořízení fotografií.
Mnohé diskuze vyvolává a jistě ještě bude vyvolávat jejich cena. Spoustě lidí se zdají hodinky předražené a rádi by jinou (rozuměj nižší) cenu. Ale diskutuje někdo o ceně hodinek Omega, které mají u některých modelů téměř shodné specifikace jako Orlíky, jako je safírové sklo, původní strojek ETA, atd.? Nediskutuje, buď si je koupí nebo ne. A abych nesrovnával jednoho z neznámějších a nejprodávanějších světových hodinářů s v podstatě malou lokální značkou, bližší by mohlo být srovnání třeba s Nautische Instrument Mühle nebo Sinn, u nichž lze také nalézt podobné modely za podobné ceny. Na druhou stranu najdeme i mnohem levnější hodinky s příbuznými specifikacemi, jako třeba Invicta, Sandoz, Grovana i některé Archimede nebo Tissot, kde je cena třetinová. Rozhodně prodejní cena 28.900,- Kč otevřené edice Orlíků není malá, nemluvě o limitované edici, kde je cena téměř dvojnásobná. Ale pokud renomé a obchodní výsledky výrobce porostou stávajícím tempem, není důvod k obavám o hodnotu těchto nesporně velmi zdařilých hodinek.
Ani jsem nevěděl, že se tady něco takového vyrábí, skvělé, i ta cena českého výrobku. A klidně bych s OMEGA srovnával, proč ne? Líběj se mi!
Viděl jsem původní i nové v brněnském muzeu a překvapilo mě, že se dost liší. Pouzdro se mně zdálo u nových mohutnější i luneta je trochu jiná. Jsou vážně pěkné, k vitríně jsem se třikrát vracel. Před rokem jsem u Hanáka dal přednost Fortisům, ale dnes nevím …. Gratuluji, Kamile.
Za tretinou cenu bych o nich mozna uvazoval…
Sériové jsem viděl rovněž v Brně u Hanáka a musím říct, že je to opravdu pěkný kousek. Je to samozřejmě individuální a subjektivní, ale za sebe nemohu souhlasit s tvrzeními, že kdyby byly za třetinu …apod. Ve světovém měřítku je značka Prim (téměř) neznámá, to je minus. Ale hodinky si svoji cenu zasluhují.
Fuuha, dufam, ze ste do Kieva nesli iba kvoli fotkam Primiek? 🙂
Na Lavre je aj pekne vojenske muzeum… 😉
Inak v Kieve som nasiel aj obchod, kde mali hodinky Richard Mille a to rovno niekolko kusov 😉 To by bola reportaz… 😉
A je tam aj jedna zasita predajnicka s hodinkami Vacheron Constantine 😉
Pre milovnikov hodin je Kiev uzasne mesto. Dobra volba.
Měl jsem je jednou v ruce, bohužel ne NA ruce…a jsou to opravdu výjimečné hodinky. Působí kvalitním dojmem, a jsou navíc nádherné! Tiše závidím všem kteří je mají…:-)
A dostal to Kamil zaplaceny ten článek od Chronomaga aspoň ?
Jo když chce mít někdo jistotu že ty hodinky nebude vlastnit víc jak100 lidí tak si je skalní fanoušek možná koupí . Podle mě to za ty peníze je aš moc ubohé hodinky pouze 50 metrů vodotěsné .
kamile, máš talent – ta fotka pod niké samotráckou je k sežrání.
Ba ne, v Louvre jsem nebyl. Tahleta Níké je skoro dvacetkrát větší než ta tvoje.
Ahoj Kamile, kde máš křidélka u nápisu ORLÍK na ciferníku 🙂 . Nojo, zase máš individuálku 😉
Kdy uděláš testování? Kvalitní článek und fotky (u tebe standartně) und hodinky, jakbysmet. Zdar BUBÁK
Já bych to těm lampasákům omlátil o ty zeleny palice.
skoda tej ceny.. certiny sa daju zohnat s rovnakymi specifikaciami za 3xmensiu cenu.. omegy spomenute v clanku maju meno.. no ale kto pozna v zahranici prim? keby bola cena delena tromi som ochotny za ne dat 10 000-12 000 a myslim ze v nasledujucej vyzsej predajnosti zarucenej nizsou cenou by bol aj zisk spolocnosti elton (elton ci prim – uz sa v tom neviem vyznat) urcite vyzsii.
pani konkurencia je velka..
cena musi ist dole.. argumenty ze ich nema kazdy na ruke sa dnes nenosia 😉
Pěkný článek, Kamile a fotky – no prostě velmi podařené, s vtipem!
A to to pouzdro nemohli více vyleštit než šmirglpapírem ?
Myslim, ze hodinky jsou hodne individualni vec a nedovolil bych si je mezi sebou srovnavat. Je sice hezke, ze tu nekdo pise o certinach za tretinovou cenu, ale to bych si mohl rovnou jit koupit hodinky k vjetnamcovi za stovku a asi by mi slouzili s vymenami baterek a pasku i stejne dlouho.Takovej nazor mi prijde dost konzumni a myslim, ze do hodinek takovychto kategorii nepatri.
Me by spis zalezelo na tom jakou radost z nich budu mit ja sam, a to je vec, ktera se neda dost dobre ocenit. Tudiz bych se te cene ani tak nebranil. Myslim, ze je adekvatni a pokud nekomu padnou Orliky do oka, tak to zadny certiny za tretinu nespravi…
Vůbec jsem nevěděl, že se takové hodinky v ČSSR vyráběly.
Neni duležite jestli je to známé ve světě nebo ne. Nekupuješ si hodinky kvuli tomu aby lidi řekli řekli: „Tyjo to sou ty Orliky“ ale kvuli tomu jak se s nima citiš. Nebo by to tak aspon podle me melo byt
ja osobne vlastním originál Orlík z lahkých potápačských súprav,u nás na výcvikovom stredisku nesú poradové číslo 65 046 a sú velmi spolahlivé.Nechal som ich vyčistiť,pretesniť a keby ste vedeli ako šlapú!! Prim je proste Prim,je jedno či ich niekto pozná vo svete mne je to jedno,hlavne že ich poznám ja!! A ked už,elton n.p.,vyrábal hodinky,keď ešte japonci chodili po stromoch tak o čom to je. Prajem príjemné zážitky s Orlíkmi. Ahojte
jsem take vlastnikem techto hodinek a jsem nad míru spokojen……………tisic lidi tisic chuti
fotil jsem je pro vazeneho clena… jsou to opravdu velmi charismaticke hodinky… 🙂
Dnes mi došli Prim Orlík l.e. 45 a sú ako ich originál DOKONALÉ!!!!!!!!!!
Jsem šťastným majitelem nových orlíků a všem zlým jazykům vzkazuji – nesrovnávejte prosím s certinami apod… které se dělají bůhvíkde… toto je ruční práce a originální česká výroba. Hodinky jsou dokonalé a každé jsou unikát. Nejsou to hodinky pro každého. Navíc servis hodinek v Eltonu funguje více než perfektně. Hodinky certina jsou vyhozené peníze.. Prim je investice která se Vám vrátí.
Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.
Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?