Vydáno 5. 1. 2008, autor Chronomag
Historické kousky
Ještě v šedesátých letech minulého století patřila Favre-Leuba mezi nejvýznamnější švýcarské hodinářské značky. Mezi její slavné kousky patřil v roce 1962 představený model Bivouac, který jako první na světě obsahoval barometr na měření tlaku a výškoměr. Model Bivouac byl určený pro průzkumníky a horolezce, ve své výbavě ho měli zvučná alpinistická jména jako Michel Vaucher nebo Walter Bonatti.

O čtyři roky později, v roce 1966 se společnost vyznamenala dalším povedeným kouskem, tentokráte určeným potápěčům. Model Bathy mechanicky indikoval hloubku ponoru a čas strávený pod vodou.

Pak už se ale letopočet přehoupl přes 1970 a quartzové hodinky firmu uvrhly do krize, z níž se nevzpamatovala. Značka putovala z ruky do ruky, koupil ji nejdříve Benedom SA, později LVMH, ale obě firmy byly zaměstnány záchranou vlastních značek.
V roce 2003 se značka vyvázala, což znamená, že ji koupil zatím nezveřejněný investor a obnovil výrobu hodinek založených na vlastním kalibru, samonátahovém FL30X sestávajícím z 136 součástek, 22 kamenů a pracující na frekvenci 28800 kmitů za vteřinu a s komplikací dle provedení (FL301 je chronograf, FL 303 má ukazatel chodu a FL 302 velký ukazatel času).
Dnešní modely
Značka Favre-Leuba se čtyři roky po svém osamostatnění presentuje modelovou řadou Mercury, v níž nabízí Chronograf, Big Date model s velkou datumovkou a Power Reserve model s ukazatelem rezervy chodu.
Zvláštností hodinek jsou technologie ERI (Vestavěný ukazatel chodu) a B/CLS (obousměrný zámek korunky).
ERI je vlastně kmitající ukazatel na pozici 3 a je spojený s vteřinovkou. Je proveden ve tvaru přesýpacích hodinek, symbolu společnosti. Jeho kmitání ukazuje, že hodinky jsou v chodu.
Obousměrný zámek korunky má zabránit nechtěnému přeřízení hodinek. Jde vlastně o dvě korunky, přičemž tu horní odjistíte otočením na kteroukoliv stranu (proto obousměrný zámek), zatímco tou druhou můžete přeřídit datum či čas. Červený indikátor mezi oběma korunkami ukazuje, zda je systém odemčený a můžete provádět změny času. Systém také zajišťuje vodotěsnost v obou polohách. Na obrázku je detail korunky.

Hodinky jsou vyráběny z ušlechtilých materiálů, zpravidla růžového zlata 18K nebo ušlechtilé oceli, průměr pouzdra hodinek je 44 milimetrů, safírové sklíčko s antireflexní úpravou. Tah je z aligátoří kůže nebo z gumy se sponou z materiálu odpovídajícímu pouzdru hodinek.
Cena se pohybuje dle modelu a provedení v relacích 10 - 30 000 euro.
Klikem na obrázky dostanete větší verzi...
Mercury Chronograph

Mercury Big Date

Mercury Power Reserver

Pěkný článek i hodinky …. hlavně Mercury Big Date jsou moc pěkné 😉 Y
Dobry clanek, uz jsem ani zadny necekal, doufam ze budou pribyvat.
po dlouhé době zase něco ke čtení jen tak dále a častěji
Blahoželám k novuzrodeniu http://www.chronomag.cz 🙂 Je super !!! Inak veľmi zujímavý článok s ešte zaujímavejšími hodinkami…
velmi velmi velmi pekné …… nedala by sa urobit nejaka recenzia k hodinkam HW opus 7? velmi ma zaujimaju dik
len tak dalej 🙂
Pěkné, jenom „FL 302 velký ukazatel času“ má být asi „FL 302 velký ukazatel data,“ ne?
Chválihodný počin. Jen upřesním, majitel F-L je známý, je to francouzská firma Jacques Bénédict – Time Force Group, vlastnící dále značky Givenchy a Time Force. Strojky budou asi odvozené od ETA kalibrů.
I have read your article carefully and I agree with you very much. This has provided a great help for my thesis writing, and I will seriously improve it. However, I don’t know much about a certain place. Can you help me?