Vydáno 30. 6. 2009, autor redakce
Odkaz na reportáž z veletrhu BaselWord 2008.
Přínosy značky Hublot do hodinářského průmyslu
Většina článků, které na Chronomagu vycházejí, si klade za cíl představit značky a modely, které jsou zajímavé technologickými inovacemi, příběhem, nebo snahou vyrábět kvalitní a finančně dostupné hodinky pro internetové komunity. Hublot spadá do první kategorie - inovátorů.
Značku Hublot můžeme označit za průkopníka v nových směrech rozvoje koncepce hodinek:
- Odvážnými kombinacemi materiálů (tzv. Fusion concept)
- Celobarevnými modely (All in colour concept)
Fusion koncept představuje spojení dvou (nebo více) materiálů, jejichž použití na jedněch hodinkách bylo téměř nemyslitelné (minimálně do doby představení příslušného modelu u Hublot:-). V roce 1980 byl Fusion koncept představen spojením zlatých hodinek a kaučukového pásku, později byl koncept posunut do spojení high-tech zirkonové keramiky, oceli, zlata a kaučuku. Koncept se dále vyvíjí a dnes není představován pouze kombinacemi materiálů, ze kterých jsou jednotlivé díly hodinek vyrobeny, ale již o úroveň níže – samotnými slitinami, ze kterých je daná součástka vyrobena (např. Cerment).
Kombinaci zlata, kaučuku a keramiky dnes naleznete na mnoha modelech různých výrobců, ale byl to Hublot, který s těmito kombinacemi materiálů přišel jako jeden z prvních.
All in colour koncept představuje hodinky, jejichž všechny viditelné části jsou vyrobeny v jedné barvě. Použitím jednotné barvy ale různých odstínů na ciferník, indexy a ručičky ustupuje praktičnost hodinek částečně do pozadí, aby uvolnila prostor vztahu hodinek a jejich majitele. Majitel si tak hodinky nepořizuje primárně jako stroj pro měření času, ale jako malý technický zázrak, který jej bude provázet na cestě životem po dlouhou dobu. Díky použití jedné barvy jsou hodinky méně nápadné a jejich účelem je spíše potěšit jejich majitele, než upoutat pozornost okolí řadou odlesků.

Big Bang Classic All Black
Hodinky ovšem netvoří pouze pouzdro, ale především srdce hodinek – kalibr. Ve většině hodinek Hublot naleznete upravované hodinkové strojky od švýcarského výrobce ETA a dalších švýcarských výrobců. Hublot se nebojí výrazných a rozsáhlých úprav těchto strojků. U modelu Bullet Bang, který je osazen strojkem ETA Valjoux 7750, byl kompletně přepracován mechanismus stopek. Původní "pákový" mechanismus stopek byl nahrazen mechanismem s vertikální spojkou (angl. column wheel), což je téměř konstrukčně dokonalé řešení (více snad někdy příště).

Ice Bang
V posledních letech představil Hublot řadu svých vlastních kalibrů včetně tourbillonu. Jejich podrobnou recenzi přineseme v blízké době.
Butik
Butik Hublot naleznete v Pařížské ulici č. 1. V porovnání s nápadnými opulentními výkladními skříněmi ostatních luxusních obchodů působí vnějšek prodejny decentním dojmem. Nebýt vývěsky – hodinek Big Bang, běžný kolemjdoucí by pokládal obchod za zastoupení švýcarské privátní banky, aniž by byl dalek pravdy:-)

Exteriér je vyveden v černé barvě, výloha se decentně omezuje na dvě malé vitrínky. Na rozdíl od některých butiků v této ulici se to nejzajímavější skrývá uvnitř:-)
Po vstupu do butiku si budete připadat jako v kavárně muzea, do které někdo nedopatřením nastěhoval část expozice. Ve vstupních prostorách vás sice na malou chvilku zaujmou čtyři vitrínky s vystavenými modely na levé straně, ale vaše kroky neomylně zamíří k malému pultíku, kde se vás ujme ochotný personál a usadí vás v srdci butiku - v kavárně. Čas na prohlídku interiéru.


Interiér je vyveden převážně v černé barvě a tmavých odstínech šedi, doplněn bodovým osvětlením. Není potřeba se obávat přílišné strnulosti a chladnosti interiéru. Tmavé barvy stěn a částí stropu vyvažuje teplá barva dřevěné podlahy v odstínu třešňového dřeva. Útulnějšímu dojmu napomáhá absence klasických ostrých rohů jednotlivých místností i sporadicky umístěná zeleň.

Muzejní charakter prostor podtrhuje nejen barevné a tvarové pojetí místností, ale i řada fotografií jednotlivých modelů a několik zajímavých technologických prezentačních vychytávek. Naše jediná výtka k interiéru butiku se týká zmíněných fotografií, které zachycují pouze samotné modely hodinek s fádním bílým nebo černým pozadím. Spojením motivu hodinek a běžných životních situací (nebo alespoň portrétů) by fotografie dostaly správný emoční náboj, který by je pozdvihl z precizně zpracovaných katalogových fotografií směrem k většímu uměleckému prožitku. Možná příležitost pro některé začínající talentované fotografy…


Představení jednotlivých prezentačních vychytávek začneme u vitrínek s jednotlivými modely ve vstupních prostorách. Zadní sklo vitrínek je v podstatě velký černo-průhledný LCD display. Doporučujeme se zde na chvíli zastavit a kochat se schematickými nákresy právě vystavených modelů.

Ve vstupních prostorách se nachází dvojice stojanů bez skla s vystavenými hodinkami. Nic vám nebrání si hodinky ze stojanu sundat a vzít na ruku. Tedy skoro nic:-)
Za pozornost stojí projekční zařízení – makrokamera s vysokým rozlišením, která promítá obraz vystavených hodinek na velkou plazmovou obrazovku. Po celém světě je téměř dvacet butiků Hublot. Výše popsané zařzení je ale pouze ve dvou :-)

Pomocí jednoduchého ovládacího panelu si můžete libovolně hodinky natočit, upravit si zvětšení a kochat se řadou detailů ciferníku, ručiček i pouzdra.

Abychom nezůstali pouze u popisu interiéru, nafotili jsme pro Vás dva modely z řady Big Bang – Ice Bang a Big Bang Classic All Black, který Vám představíme trošku blíže.
Big Bang Classic All Black
Pokud jsou pro vás typycké modely Big Bang s chronografem příliš extravagantní, nechte si předvést některý z modelů Big Bang Classic, ideálně Big Bang Classic All Black.

Jak již název hodinek napovídá, dominantní barvou hodinek jsou odstíny černé. Navzdory použití černé barvy na všechny viditelné díly hodinek nepůsobí hodinky monotónním dojmem. Jednotlivé části hodinek jsou vyrobeny z rozdílných materiálů, mají nepatrně odlišné odstíny černé až tmavě šedé a každý z nich jinak reaguje na dopadající světlo.
Keramické pouzdro hodinek o průměru 45milimetrů má leštěnou povrchovou úpravu, která kontrastuje s matným povrchem lunety, kaučukového pásku (včetně jeho uchycení) a podkladu ciferníku. Při pohledu z boku zaujmou jemnější tvary samotného pouzdra (v porovnání s ostatními modely z řady Big Bang). Kraje keramické lunety jsou lehce zkosené a leštěné, přední část lunety je matná se strukturou povrchu připomínající broušený kámen. Luneta je k pouzdru uchycena šesti šroubky s hlavicemi ve tvaru „H“. Hlavičky šroubků jsou leštěné.

Safírové sklíčko má mimořádně kvalitní a účinnou antireflexní vrstvu. Leštěné černé ručičky kontrastují s matným povrchem ciferníku. V závislosti na okolních světelných podmínkách i úhlu dopadajícího světla se mění barva ručiček – od černých až po „zlaté“.

Plastické indexy v intervalu 5-ti minut se drží klasického designu modelové řady Big Bang – tedy indexy s podélnou vyfrézovanou drážkou zkosené směrem ke středu. Na hodinkách nenaleznete ukazatel data, což je jedině dobře. Nedokážu si představit ukazatel data, který by jednoduchý design hodinek totálně nezkazil.

Hodinky jsou osazeny jednoduchým kaučukovým páskem, podélně jemně vroubkovaným.
Ice Bang




Co říci závěrem? Návštěvu butiku Hublot lze jen doporučit. Naživo hodinky vypadají ještě lépe, než na našich fotografiích:-)
Autor:
Zdroje fotografií:
- Exteriér a Interiér Hublot butiku – Hublot
- Hublot Big Bang Classic All Black, Hublot Ice Bang – Martin Šafránek
tfuj tajfl
Děkujeme za obsažné vyjádření s hlubokou myšlenkou. Další podobné beuobsažné příspěvky budou příště bez upozornění smazány.
Kritiku podloženou fakty vítáme a snažíme se na připomínkách od našich čtenářů pracovat, jak je ostatně vidět v komentářích k jednotlivýcm článkům.
Martin Šafránek
Chronomag.cz
kolik tak koštujou?
Oficiální cena modelu Big Bang Classic All Black je 9400USD
V butiku jsem byl, zkusil jsem asi 6 modelů, nejvíce se mi líbily Big Bang Chonograph All Black, opravdu krásné, ale dost brutální cena – 13 700 Euro. Já vím, kvalitní materiály, design, atd, ale strojek nemá COSC certifikaci, žádný drahý kovy. Za tu cenu s dokážu představit jiný model jiné značky…
Potřebovala bych radu…mám doma hodinky Tag Heuer a nenosím je často,takže mi nezbývá nic jiného,než je stále znovu natahovat,což mě tak trochu unavuje…slyšela jsem o nějakém stojánku na takové samonabíjecí hodinky,který je nabíjí,když je nemám zrovna na ruce…víte někdo prosím,kde bych takovou věc sehnala,nejlépe ke koupi na netu?…
Watchwinder – cena zacina na cca 1000kc.
Dnes jsem navstivil prodejnu v Parizske. Musim uznat, ze design (interier) je velmi vkusny, bez ostudy kdekoli na svete. Hodinky zajimave, zvlast ty s tourbillonem. Davam jednicku. Doporucuji navstivit.
Cool. I spent a long time looking for relevant content and found that your article gave me new ideas, which is very helpful for my research. I think my thesis can be completed more smoothly. Thank you.
Thanks for sharing. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.
There are some interesting closing dates in this article but I don抰 know if I see all of them heart to heart. There may be some validity however I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we would like more! Added to FeedBurner as properly
There are some attention-grabbing deadlines on this article but I don抰 know if I see all of them heart to heart. There’s some validity but I will take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we want extra! Added to FeedBurner as properly
very good put up, i certainly love this website, carry on it