Vydáno 15. 10. 2009, autor redakce
Letecké hodinky, letecké hodinky, letecké hodinky……
Letecké hodinky na nás útočí ze všech světových stran. Téměř každý výrobce má dnes ve své kolekci „letecké“ hodinky. Co to jsou vlastně pravé letecké hodinky? Některé hodinky jsou letecké pouze podle svého názvu. Další hodinky jsou ve větší míře používány armádními nebo civilními piloty (např. Sinn, Damasko, Fortis, IWC anebo Breitling). A konečně část výrobců hodinek vyrábí (vyráběla) nejen hodinky, ale i palubní přístroje – např. Askania nebo již zmiňovaný Revue Thommen (AG).

Výroba palubních ukazatelů
Revue Thommen začal kolem roku 1920 vyrábět letecké palubní ukazatele. Dnes sesterská společnost REVUE THOMMEN AG vyrábí certifikované letecké "budíčky". V nabídce jsou základní letecké "budíčky" (altimetry, ukazatele rychlosti) ale i palubní hodinky a chronografy. Ukazatele času jsou poháněny quartzovými nebo mechanickými strojky. Mechanické strojky s ručním nátahem mají osmidenní rezervu chodu. Všechny tyto ukazatele jsou patřičně certifikovány dle standardů odvětví letecké dopravy.
Pro příznivce létání máme ale jednu smutnou správu - REVUE THOMMEN AG zpravidla nevyřizuje individuální objednávky jednotlivců. Jedinou možností koupě palubních hodinek je nákup necertifikované verze, kterých ale byl vyroben velmi omezený počet.

Krátce z historie
Počátky firmy sahají až do roku 1853 do malého švýcarského městečka Waldenburg. Město se tehdy potýkalo s vysokou mírou nezaměstnanosti a tak bylo rozhodnuto o založení nezávislého výrobního společenství „Société d’Horlogerie à Waldenburg“.
V roce 1859 výrobní společenství koupil Gédéon Thommen a Louis Tschopp.
1869 – Společnost opouští Louis Tschopp a Gédéon Thommen se stává jediným majitelem.
1870 - Byl patentován systém univerzálních vyměnitelných komponentů strojku. Roční výroba dosahuje 4000 kusů hodinek.
1880 - Je otevřena železniční trať do městečka Waldenburg, na jejíž realizaci měl nemalý podíl i Gédéon Thommen.
1890 - Roční výroba dosahuje již 13 000 kusů hodinek.
1905 – Po smrti Gédéona Thommena přebírá manufakturu jeho syn Alphons. Manufaktura je přejmenována na Thommens Uhrenfabriken AG.
1920 – Byla zahájena výroba přístrojů pro leteckou přepravu.
1930 – Třicátá léta přinesla velkou hospodářskou krizi, která způsobila švýcarskému hodinářskému průmyslu závažné problémy.
1947 – Byl zaregistrován patent na mechanický budíček Cricket od Roberta Ditisheima z hodinářské manufaktury Vulcain.
1950 – Byl zahájen vývoj strojku GT 82, výroba byla zahájena o dva roky později.
1961 – Byl zahájen vývoj strojku GT 44, GT 54, GT 56, GT12 a GT 14. V témže roce byl založen MSR Holding, který pod „jednou střechou„ soustředil značky Revue, Vulcain, Marvin, Buser a Phenix. Cílem byla snaha o snížení nákladů na výrobu.
1980 – v osmdesátých letech bylo rozhodnuto o marketingovém oddělení výroby přístrojů a hodinek. Hodinky se začaly prodávat pod dnešní značkou “REVUE THOMMEN”. Pod značkou Revue Thommen jsou vyráběny i hodinky s mechanickým budíčkem s nápisem Cricket. Tyto hodinky byly pro Revue Thommen vyráběny v manufaktuře Vulcain a používaly její kalibry.
2000 MSR Holding je rozpuštěn, značku Revue Thommen o rok později kupuje Grovana, značka Vulcain je prodána společnosti Production et Marketing Horologer. V posledních letech existence MSR Holdingu se nevyráběly nové komponenty pro GT manufakturní strojky, strojky se pouze kompletovaly ze starých skladových zásob.
2002 – Grovana obnovuje výrobu manufakturních GT strojků
2006 – Je představen prototyp nového manufakturního strojku s GT 60 s měsíční fází, datem a ukazatelem rezervy nátahu

Kolekce
Současné portfolio hodinek Revue Thommen lze rozdělit na tyto tematické kolekce:
- Letecké hodinky AirSpeed
- Doplňkovou oblekovou kolekci pod názvem WallStreet a Le Club
- Hodinky s mechanickým budíčkem – řada Alarm
- Hodinky osazené manufakturními strojky


Manufakturní strojky
Od roku 1853 vyvinula manufaktura přes 100 typů a verzí strojků. Manufakturní strojky jsou dnes označovány zkratkou GT (dle jména Gédéon Thommen). Tyto strojky jsou použity v jednotlivých modelových řadách v kolekci "Manufacture Line":
- GT 12 (1965)
- GT 14 (1965)
- GT 44 (1968)
- GT 54 (1968)
- GT 55 (1996)
- GT 56 (1996)
- GT 82 (1952)
Základními kalibry jsou dva kalibry s ručním nátahem GT 12 (malá vteřinová ručička) a GT 44 (velká vteřinová ručička). Přidáním mechanismu automatického nátahu se ze strojku GT 44 odvodily strojky GT 54, GT 55 a GT 56. Skeletonová verze kalibru GT 12 nese označení GT 14. Většinu manufakturních strojků je možné obdivovat přes průhledné zadní víčko hodinek.
GT 12 (1965)
- Strojek s ručním nátahem a malá vteřinovou ručičkou
- Průměr: 19.4 mm
- Výška: 3.2 mm
- Frekvence: 19,800
- Počet kamenů: 17
- Rezerva nátahu: 42 hodin
- Udávaná tolerance přesnosti: +-10 vteřin za den
Je příjemné vědět, že manufakturní strojky jsou pečlivě vyladěny. Tolerance přesnosti u základního strojku švýcarského výrobce ETA 2824 je výrazně širší. Bod pro manufakturu:-)

GT 12 (zdroj: Revue Thommen/Grovana)
GT 14 (1965)
- Strojek s ručním nátahem, skeleton, bez vteřinové ručičky
- Průměr: 19.4 mm
- Výška: 3.2 mm
- Frekvence: 19,800
- Počet kamenů: 17
- Rezerva nátahu: 42 hodin
- Udávaná tolerance přesnosti: +-10 vteřin za den

GT 14
GT 44 (1968)
- Strojek s ručním nátahem a centrální vteřinovou ručičkou
- Průměr: 25.6 mm
- Výška: 3.6 mm
- Frekvence: 19,800
- Počet kamenů: 17
- Rezerva nátahu: 42 hhodin
- Udávaná tolerance přesnosti: +-10 vteřin za den

GT 44
GT 54 (1968)
- Strojek s automatickým nátahem a centrální vteřinovou ručičkou
- Průměr: 25.6 mm
- Výška: 5.0 mm
- Frekvence: 19,800
- Počet kamenů: 22
- Rezerva nátahu: 42 hodin
- Udávaná tolerance přesnosti: +-10 vteřin za den

Strojek řady GT 5X, konkrétně GT 56, zdroj: Revue Thommen/Grovana
GT 55 (1996)
- Strojek s automatickým nátahem bez vteřinové ručičky
- Ostatní parametry shodné s GT 54
GT 56 (1996)
- Strojek s automatickým nátahem, malou vteřinovou ručičkou a ručičkovým ukazatelem data
- Ostatní parametry shodné s GT 54
GT 58 (2004)
- Strojek s automatickým nátahem, centrální vteřinovou ručičkou a klasickým ukazatelem data
- Ostatní parametry shodné s GT 54

GT 58, zdroj: Revue Thommen/Grovana
GT 82 (1952)
- Strojek s ručním nátahem a malou vteřinovou ručičkou
- Průměr: 29.0 mm
- Výška: 4.25 mm
- Frekvence: 19,800
- Počet kamenů: 17
- Rezerva nátahu: 40 hodin
- Udávaná tolerance přesnosti: +-10 vteřin za den

Budíčky
Výroba hodinek s mechanickým budíčkem pod názvem „Cricket“ (neboli „cvrček“) započala v roce 1951 na základě patentu Roberta Ditisheima z hodinářské manufaktury Vulcain z roku 1947. Jednalo se o první mechanický budík, neboli alarm, který byl v náramkových hodinkách patentován. Prvním strojek nesl označení Vulcain 120.
Crickety se proslavily jako hodinky prezidentů Eisenhowera, Johnsona a Nixona. Hodinky s nápisem Cricket měl na ruce i Michail Sergejevič Gorbačov když prebíral Nobelovu cenu míru v roce 1990.
Strojky Vulcain se používaly v hodinkách Revue Thommen až do rozpadu MSR Holdingu. V současné kolekci Revue Thommen se používají kvalitní švýcarské mechanické strojky s budíčkem AS 1475.
Následující dvě fotografie zobrazují poslední skladové zásoby budíčků pod značkou Cricket, která nyní patří společnosti Production et Marketing Horologer. Ve všech níže zobrazených hodinkách je použit švýcarský kalibr AS 1475.






A kde si hodinky prohlédnout? Obchodní zastoupení pro ČR (včetně prodejny a servisu) sídlí na Kladně na třídě Ivana Olbrachta. V případě dotazů stačí poslat email na malatgrovana@volny.cz nebo zavolat na horkou linku 312 247 507.
Pro mě osobně byla prohlídka kolekce Revue Thommen milým překvapením. Většina modelů s manufakturními strojky se pohybuje v cenách pod 2000 EUR, vybrané modely stojí kolem 1500EUR. Manufakturní kolekce je tedy poměrně cenově dostupná i širší skupině milovníků hodinek. Pokud uvažujete o nových hodinkách k obleku, bude manufakturní řada, nebo řada Alarm správná volba.
Doporučujeme přečíst:
Autor textu a fotografií (pokud není uvedeno jinak)
No, tak tohle je vzorný vzdělávací promo, už skoro článek, prima jsem si početl, dík. Ty kalibry jsou interesant, zejména ty s mimostředkou a ručičkovým datem se mi líbí. Hodinky nějak zatím v mých očích pokulhávají. Safi, prosím, co je to za kalibr v RT, který má centrální vteřinovku a ručičkové datum?
Děkuji za pochvalu, jsem rád, že se „skoro“ článek líbí. Kalibr by měl být GT 56 (1996).
Tady sem našel ještě další článek: http://www.casopis-hodinky-sperky.cz/clanek/49-revue-thommen-multifunctions-chronograph
Kdyby jste si chtěli prohlédnout kolekci on-line naleznete ji na http://hodinky-kaspar.cz/12_revue-thommen
Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!
I have read your article carefully and I agree with you very much. This has provided a great help for my thesis writing, and I will seriously improve it. However, I don’t know much about a certain place. Can you help me?
Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on thisblog loading? I’m trying to figure out if its a problem on myend or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.
Thanks for the blog article.Thanks Again. Will read on…
Thanks for the blog. Want more.
ivermectin 0.5 lotion – ivermectin canada generic stromectol for humans
Muchos Gracias for your article.Really thank you! Fantastic.
Hey, thanks for the post.Thanks Again. Really Cool.
I loved your article post.Really looking forward to read more. Want more.
You completed a number of nice points there. I did a search on the issue and found nearly all people will have the same opinion with your blog.Classified Ads
CPD,ICF,UKCP AND BACP accredited qualified staff members
I cannot thank you enough for the blog.Thanks Again.
Really enjoyed this article.Really thank you! Really Cool.
I am so grateful for your blog post.Really looking forward to read more. Fantastic.
I quite like looking through a post that can make people think. Also, many thanks for permitting me to comment!
Enjoyed every bit of your blog article.Thanks Again. Much obliged.
Incredible! This blog looks exactly like my old one!It’s on a totally different topic but it has pretty muchthe same layout and design. Outstanding choice ofcolors!
I have read so many articles or Summer Valley CBD Reviews regardingthe blogger lovers but this article is actually a good paragraph,keep it up.
Great blog. Cool.