Vydáno 15. 4. 2010, autor Kamil
Model El Toro uvádí UN sloganem "výkonné hodinky pro každodenní užití". Jedná se o hodinky s věčným (perpetuálním) kalendářem a funkcí druhé časové zóny s vlastním (in-house) automatickým kalibrem UN-32. Strojek je osazen 34 kameny, rezerva chodu je 45 hodin a má C.O.S.C. certifikaci. Je to zřejmě jediný věčný kalendář na světě, který lze posouvat jedinou korunkou dopředu i dozadu. Takže pro ty z vás, kteří se toho dožijí, nebude v roce 2100 nutné nechat hodinky seřídit u výrobce. Průměr pouzdra je 43 mm, vodotěsnost 100 metrů, spodní a vrchní skla safírová, vrchní s antireflexní vrstvou. Hodinky jsou vyrobeny v limitované 500kusové edici v růžovém zlatě nebo platině. A proč El Toro? Zadívejte se na číselník, nepřipomíná vám hlavu býka?![](http://www.chronomag.cz/wp-content/_322-00-3_amb_20x15cm.jpg)
Dámský model Lady Diver Starry Night se mně osobně dost líbil. Jakože hodinky s diamanty moc nemusím, tady vypadají decentně, distingovaně, není to prvoplánová snaha zaujmout, dát na odiv bohatství. Obě verze, černá nebo bílá s perleťovým číselníkem a 27diamanty, vypadaly velmi dobře. Ani velikost pouzdra z nerezové oceli 40 mm v průměru nikterak nevadila, údajný trend zmenšování se UN nijak nedotkl. Hodinky mají standardní safírová skla, vodotěsnost je 100 metrů. Kalibr je automatický UN-810 s rezervou chodu 42 hodin. Příjemně na omak působily i kaučukové řemeny v barvách číselníků.![](http://www.chronomag.cz/wp-content/_8103-101E-3C_20_pub_fb.jpg)
Rozšíření nabídky se dočkala i řada Dual Time a to novými modely Executive. Novinkou je třídimenzionální stříbrný číselník s římskými číslicemi. Opět bych podotknul, že naživo vypadá mnohem lépe než na firemních obrázcích. Další inovací na tomto modelu je keramická luneta a keramická tlačítka u osmičky a desítky, kterými se nastavuje druhý čas na pozici 9. Velký ukazatel data je v pravé horní části číselníku. Tento typ věčného kalendáře byl firmou patentován v roce 1996. Individuálně číslované pouzdro z nerezové oceli nebo růžového zlata má průměr 43 mm, 100metrovou vodotěsnost, safírové sklo s antireflexem. Korunka je šroubovací, krytá malými výstupky pouzdra. Řemen s překlápěcí sponou je na výběr kaučukový nebo z kůže aligátora.![](http://www.chronomag.cz/wp-content/_246-00-3_421%2B243-00-3_421_couple.jpg)
Asi jedinou světovou firmou vyrábějící hodinky s "jaquemarty" je Ulysse Nardin. Jsou to zpravidla dřevěné nebo kovové figurky odbíjející časové úseky. Z dřívějších dob se s nimi můžeme setkat například na věžních hodinách na Náměstí svatého Marka v Benátkách, na katedrále Notre-Dame v Dijonu nebo na bývalé strážní věži Zytglogge (někdy také nazývané Zytgloggeturm – hodinová věž) ve švýcarském Bernu. Model Jaquemarts Minute Repeater Cirkus Aventurin má na číselníku šest ručně vyřezávaných figurek ze zlata. Opice a žonglující klaun v levé části indikují odbíjení hodin, práskání bičem krotitele v horní části indikuje odbíjení čtvrthodin, pohyb tlapy tygra indikuje odbíjení minut. Úklony medvěda před tanečnicí vpravo dole značí, že mechanismus odbíjení je aktivován. Pouzdro o průměru 42 mm je z bílého zlata, vodotěsnost 30 metrů, safírové sklo, aligátoří řemen s překlápěcí sponou. Hodinky jsou vyrobeny v limitované edici 30 kusů. ![](http://www.chronomag.cz/wp-content/_740-88_pub.jpg)
Ještě bychom se mohli krátce seznámit s chvályhodnou iniciativou firmy, která v loňském roce zřídila nadaci podporující zřízení hodinářské akademie. Byla to infrastruktura, technické a finanční možnosti UN, které spolu s hodináři Henrikem Korpelou ze Švédska a Willem-Jan Hofsem z Holandska umožnili vznik nového Korpela Hofs Watchmaking Competence Centre v Le Locle, Švýcarsko. "S kombinací našich zkušeností a podpory nadace hodinářské akademie UN, jsme vytvořili součinnost, která je jedinečná v oboru hodinářství", píše se v prohlášení pánů Korpely a Hofse. Centrum se otevírá 1. března 2010 pro pouze čtyři vybrané studenty a hodlá od roku 2011 umožnit zápis šesti studentům dvakrát ročně. Studium bude zaměřeno na zvládnutí nových technologií a materiálů včetně osvojení technik dekorace a designu. ![](http://www.chronomag.cz/wp-content/_DSC0556.jpg)
![](http://www.chronomag.cz/wp-content/_DSC0612.jpg)
![](http://www.chronomag.cz/wp-content/_DSC0498.jpg)
![](http://www.chronomag.cz/wp-content/_DSC0508.jpg)
Text: Josef Khol
Foto: Ulysse Nardin